Co musíte vědět, než oslovíte influencera?
Aktualizováno 25. března 2024
Sociální sítě hýbou světem. A kdo hýbe sociálními sítěmi? Influenceři. Internetové osobnosti jsou středem zájmu mnoha internetových uživatelů. Možná právě proto i vy přemýšlíte, že byste svoji značku ve spolupráci s influencery mohli pozvednout. Skvělý nápad! Ale není to jen tak. Prozradím vám to nejdůležitější, co byste o jejich oslovování měli vědět, než se do toho pustíte. Čtení vám zabere jen pár minut!
Nechce se vám číst? Pusťte si nahrávku:
Oslovte miliardy
Vrhněme se hned z kraje na čísla. Počet lidí žijících na Zemi už překonal neuvěřitelných osm miliard a z toho více než šedesát procent – 5,35 miliardy lidí – využívá internet. Z toho se na sociálních sítích pohybuje okolo 5,05 miliardy uživatelů, uvádí ve své zprávě agentura We Are Social z ledna roku 2024[1].
„Oslovte miliardy“ je tedy pro účely tuzemského podnikatele – i tohoto článku – jasná hyperbola, ale zní tak úchvatně, že jsem si ji nemohla odpustit. V Česku máme okolo devíti milionů internetových uživatelů[2] z čehož zhruba 8 milionu se pohybuje na sociálních sítích[3]. I když jsme už v úplně jiných číselných řádech, tak mi jistě dáte za pravdu, že „oslovte miliony“ zní také krásně, třebaže – upřímně – je to nesmysl. Nechcete přece oslovit všechny lidi na internetu, ale jen ty správné!
Z daných údajů vám musí být jasné, že reklama na internetu a na sociálních sítích má velký potenciál pomoci vašemu podnikání. Produkt nebo služba si najde svého zákazníka, když ji umístíte na ta správná místa – a to platí i v případě influencer marketingu. Jak vybrat tu správnou osobu, s jejíž pomocí oslovíte co nejvíc potenciálních zákazníků?
O inzerci na internetu toho víme tolik, že by to vystačilo na pořádnou knihu. Psát ji ale nebudeme, raději vám pomůžeme osobně! Napište nám na info@luplup.cz, jsme tu pro vás!
Nesledujte sledující
„Čím více sledujících influencer má, tím lépe!“ Pravda? Tak napůl. Počet sledujících je důležitý, ale neměl by pro vás být jediným kritériem při výběru a oslovování. Na co byste se tedy měli dále zaměřit?
1. Dosahy příspěvků, videí nebo stories
Zapomeňme na chvíli na fakt, že tisíce sledujících se dnes dají už koupit za pár dolarů jedním stiskem tlačítka a zaměřme se na reálné profily internetových uživatelů. To, že někdo v konkrétní chvíli kliknul na tlačítko “odběr” nebo “sledovat”, ani zdaleka nezaručí, že tento člověk pak obsah influencera bude pravidelně konzumovat. S časem se z maxima sledujících stávají spíše pasivní followers. Může to být například ztrátou osobního zaujetí, ale i upozaděním influencerova obsahu algoritmem ve prospěch jiných (cizích) příspěvků.
Je proto nesmírně důležité požádat oslovený profil o data týkající se dosahu příspěvků či příběhů. Tak dostanete jasnější představu o tom, kolik potenciálních zákazníků můžete vlastně skrze daný formát v rámci spolupráce oslovit a zvážit, jestli se vám to vyplatí.
2. Engagement publika
Engagement označuje zaujetí – interakci – sledujících s obsahem influencera. To, jak na příspěvky reagují, jak je komentují a lajkují. Dá vám představu, jak moc daný influencer své fanoušky zajímá a jak jsou při jeho sledování aktivní. Zpravidla se mění s počtem sledujících. Obvykle platí, že čím více má profil sledujících, tím menší má engagement.
Engagement hrál pár let nazpět ve výběru influencera velkou roli a přímo se vázal k počtu sledujících, ale dnes je už záhodno porovnávat engagement spíše s dosahem příspěvků.
Uživatelé sledují a konzumují takový přetlak, takovou masu, obsahu na sítích každý den, že kdyby měli všude lajkovat, komentovat a sdílet, nedělají nic jiného. A proto se engagement přirozeně snížil a už nemá takovou vypovídací hodnotu jako tomu bývalo.
Názory na to, jaká výše zaujetí a reakcí je v pořádku a jaká už je příliš nízká, se liší a i zaměření kanálu má na engagement vliv (některé komunity jsou zkrátka interaktivnější než jiné).
U rozdělení níže vycházím ze své zkušenosti a praxe. Údaje mají orientační charakter.
- do 10 000 followers – engagement alespoň 4 – 10 %, ideálně vyšší
- 10 000 – 50 000 followers – engagement 3 – 8 %
- 50 000 – 100 000 followers – okolo 2 – 5 %
- nad 100 000 followers – alespoň 2 %
3. Demografické údaje sledujících
Sledující – followers – to nejsou jen čísla. Každý profil představuje (v případě, že není z mobilní farmy na lajky) reálnou osobu, která někde žije, má určitý věk a pohlaví. Spolupracujte s influencerem, který má pro vás to správné publikum.
Důvěryhodnost profilu. Prodejnost, nestálost influencera a častá změna jeho názorů snižuje u influencera důvěryhodnost. Je tedy možné, že ani váš produkt zde nepadne na úrodnou půdu. Některé internetové osobnosti jsou navíc proslaveny právě pro své kontroverzní názory a vystupování. Pokud se takový člověk bude ohánět vaší značkou – i kdyby na ni měl sebelepší názor – najdou se tací, kteří si o vašem podniku ihned udělají negativní obraz. Otázka je, zda vám to za to stojí?
Připomenu kauzu z roku 2020 spojenou se soutěžním pořadem MasterChef, na kterou jsem odkazovala už i v článku o komunikaci na sociálních sítích. Vítězkou soutěže se stala Pavlína, která možná vařit uměla, nicméně u mnoho diváků si vřelé sympatie nezískala. Pavlína následně prezentovala síť rychlého občerstvení Bageterii Boulevard. Spousta lidí za toto bageterii odsoudila.
Ideální je najít důvěryhodnou osobnost, která má vysoký počet – pro vás – relevantních sledujících a u nich velký dosah i engagement. To ovšem často není lehké, protože je jich jako máku a i když takového člověka najdete, nikdo vám nezaručí, že k spolupráci dojde.
Influenceři si dobře uvědomují dopad, který má jejich doporučení produktu na sledující, stejně tak si cení času, který do zmínky a komunikace s vámi vkládají. Počítejte s tím, že čím větší a váženější je influencer, tím těžší s ním nejspíš bude navázat kontakt, a o to větší bude částka, kterou za spolupráci vydáte. Co tedy s tím, když je váš podnik prozatím menší a velké výdaje tímto směrem si nemůžete dovolit?
Budujte síť
Na sociálních sítích nejsou pouze internetové osobnosti a celebrity se statisícovými zástupy fanoušků. Oslovit mnoho potenciálních zákazníků můžete i s menším influencerem, a to za zlomkové náklady. Stačí si ověřit, že splňuje “zásady” ohledně dostatečného dosahu, engagementu a vhodné demografie sledujících.
Účty dle velikosti pak můžeme rozdělit zhruba nějak takto:
- 1 000 – 5 000 sledujících – nano influenceři
- 5 000 – 10 000 sledujících – mikro influenceři
- 10 000 – 30 000 sledujících – menší střední influenceři
- 30 000 – 60 000 sledujících – střední influenceři
- 60 000 – 80 000 sledujících – vyšší střední influenceři
- 80 000 – 150 000 sledujících – velcí influenceři
- 150 000 – 300 000 sledujících – (internetové) osobnosti
- 300 000 a více sledujících – (internetové) celebrity
Internetové osobnosti a celebrity mohou – a často i bývají – známé a proslavené i mimo internetové prostředí. Klasickým příkladem je Leoš Mareš a profilem @leosmares na Instagramu, kde má již více než milion sledujících.
Celou věc si můžete představit jako provázanou síť. Velcí influenceři mají široký zásah, ale je jich malý počet – navíc je jejich publikum hodně rozmanité (což se vám nemusí hodit do karet, pokud nemáte nějaký relativně generický produkt). Menších a středních influencerů je podstatně více, náklady na spolupráci jsou často zlomkové, a přesto můžete oslovit tisíce.
Kolik stojí spolupráce s influencery?
Zda a nakolik se vám investice do influencer marketingu vyplatí, závisí na mnoha faktorech. A i když to možná nechcete slyšet, jisté je jen to, že i když úspěch může být obrovský, zaručený není nikdy.
Záleží koho a kde (na jaké platformě) oslovujete, na čem se společně domluvíte, jaký produkt nebo službu chcete zviditelnit, jaké prostředky na tuto formu propagace vynaložíte, jaký zvolíte formát, a tak dále…
Já vám mohu nanejvýš jen poradit malý tahák, který mi pomáhal v začátcích influencer marketingu. Cena za pevnou zmínku o vás a vašem produktu (takovou, která na profilu influencera zůstane, tedy příspěvek nebude s odstupem času smazán a označení nebude odznačeno) by zhruba měla odpovídat 10 – 20 % z počtu jeho followers.
Pokud tedy oslovíte například profil s 50 tisíci sledujícími, kdy si influencer řekne o odměnu někde mezi 5 – 10 tisíci za svůj čas a snahu vloženou do vytvoření příspěvku, jedná se o fér cenu.
Mikro influenceři (s publikem do 10 000 sledujících) si zpravidla o finanční odměnu neříkají a souhlasí s barterem – váš produkt výměnou za zmínku. I zde můžete pravidlo 10 – 20 procent uplatnit (částku počítejte z prodejní ceny produktu).
Výše odměny je nicméně mnohdy opravdu individuální a proto důrazně doporučuji ke každé spolupráci tak i přistupovat. Vše si prověřte, propočítejte a nebojte se smlouvat – ať už o nižší cenu nebo co nejvíce zmínek.
Vyplatí se to?
Vyberte si správnou osobu s vhodným publikem pro svůj produkt a máte jistotu, že se o vás lidé dozví. Okamžitá návratnost investic, tedy jestli po prezentaci vašeho produktu zasažená skupina bezprostředně nakoupí, je diskutabilní. Ale to hlavní – povědomí o značce – se projeví.
Lidé začnou o vaší značce mluvit a je možné, že brzy sami influenceři se na vás budou obracet s nabídkou spolupráce. Od mikro a malých influencerů se o vás doslechnou nižší střední i velcí a cestu k vhodné spolupráci a dalším zmínkám máte vyšlapanou.
Ovšem pozor – toto má i svá úskalí, ne každý influencer totiž splní, co slíbí. Zvlášť, pokud se jedná o barterovou spolupráci a daná osobnost nemá prozatím příliš velký vliv. Jak takové problémové profily poznat, s kým spolupráci raději nenavazovat i jak si spolupráci pojistit vám prozradím příště.
Děkuji za přečtení, a pokud máte nějaké otázky, jsem tu pro vás!
Vím, jak internetové osobnosti oslovovat i jak nastavit podmínky spolupráce. Influenceři jsou lidé, ne jen reklamní plocha k polepu. Komunikace s nimi podle toho také musí vypadat. Ráda vám s tím pomohu! Napište mi na info@luplup.cz.